SES YALITIMI
   SES YALITIMI NASIL YAPILIR ?

SES YALITIMI NASIL YAPILIR ?

Herhangi bir yapı daha planma aşamasında iken Ses Yalıtımı dikkate alınmalıdır. Yapılar inşası veya tadilatı sırasında duvar, döşeme, tavan, cam ve doğrama gibi elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler kullanılmalıdır Ayrıca ses yalıtım malzemeleri kullanılarak alttan, üstten ve yandan gelen seslerin engellenmesi gerekir.

SES YALITIMI YARARLARI NELERDİR ?

Gürültü, çağımızda çevre kirliliğinin bir boyutu olarak önemli bir sorun oluşturmakta ve nedeni ilk anda tespit edilemeyen birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Ses yalıtımı ile ilgili çalışmalar ve gürültü denetimi, sağlıklı ve huzurlu bireyler, temiz bir çevre, dikkat ve iş veriminin artırılarak iş kazalarının önlenebilmesi konularında gerek ülkemiz gerekse insanlarımız için büyük önem taşımaktadır.

SES ŞİDDETİ NEDİR, NASIL İFADE EDİLİR ?

Ses şiddeti, birim zamanda birim alana gelen ses enerjisi miktarıdır. Büyüklük olarak ise dB (desibel) ile ifade edilir. Ses seviyesi ile ilgili şu örnekleri verebiliriz: Kalkış halindeki uçak (25 m mesafede) - 140dB Yol kazısı (7 m mesafede) - 90dB Çalar saat zili (1 m mesafede) - 80dB 50 km/h hızla giden otomobilin içi - 70dB Normal konuşma (1 m mesafede) - 50dB Sakin yatak odaları (olması gereken) - 35dB

yükleniyor..